TVPA-S01-1201-360-G TRUVISION 360° IP CAMERA, 12MP, INDOOR, 15M IR, 360° FISHEYE LENS
Mã sản phẩm: TVPA-S01-1201-360-G
Hãng: Truvision
Giá: Liên hệ
Model
TVPA-S01-1201-360-G
General
Technology IP
Video standard NTSC, PAL
OSD Picture Overlay
Camera
Sensor size 1/1.8"
Max. resolution 12 MP
Sensor scan Progressive
Sensor type CMOS
Shutter time 1 to 1/100,000 s
Lighting performance
WDR type Digital WDR
WDR 120 dB
Digital noise reduction 3D DNR
Day/night True Day/Night
Motorized IR cut filter Yes
Color sensitivity 0.01 Lux @ (F1.2, AGC o­n),
B/W sensitivity 0.001 Lux @ (F1.2, AGC o­n), 0 Lux with IR
Infrared (IR) Yes
IR range 15 m - 3 LEDs, each individually controllable
IR wavelength 850 nm
Encoding
Main stream
compression
H.264, H.265
Sub stream compression H.264, H.265, MJPEG
Video bit rate 32 to 16 Mbps
Main stream resolutions 2560 x 2560, 3000 x 3000, 4000 x 3000
Sub stream resolutions 720 x 720
Max. resolution @ fps 4000 x 3000 @ 20 fps
Lens
Lens type 1.29 mm ImmerVision panomorph lens
f-stop 2.2
FoV Horizontal FoV 180° (wall mount) / 360°
(ceiling/table mount)
Network
Network interface RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet
interface
Integration CGI, ISAPI, o­nVIF Profile G, o­nVIF Profile S,
ONVIF Profile T, PSIA
Supported network
protocols
802.1x, Bonjour, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP,
HTTPS, ICMP, IGMP, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS,
RTCP, RTP, RTSP, SMTP, SNMP, TCP/IP, UDP,
UPnP
Simultaneous live view Up to 20 channels
Audio
Audio compression G.711, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM
Audio in Built-in microphone + 1 line in 3.5 mm
Audio out Built-in speaker + 1 line out 3.5 mm
Audio bit rate 16 to 160 Kbps depending o­n audio compression
type
Alarm I/O
Alarm inputs 1
Alarm outputs 1 (max. 24 VDC, 1A)
Storage
Local storage type Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot
Max. SD card capacity 256 GB
Video intelligence
Alarm trigger Motion detection, Video tampering
ROI 4 fixed regions for main stream
Smart event Audio exception detection, Heat map,
Intersection analysis, Intrusion detection, Line
crossing detection, Object removal detection,
People counting, Region entrance detection,
Region exiting detection, Unattended baggage
detection
Intersection analysis Detect and analyze flow in an intersection-like
scene, and generate reports. Support o­ne
intersection with max. 10 ways.
Heat map A graphic description of visits (calculated by
number of people or dwell time) in a configured
area. Space heat map and time heat map line
chart can be generated.
Electrical
Operating voltage 12 VDC ±20%
PoE+ (802.3 at, class 4)
Power consumption 12 VDC, 1 A, max. 15 W
PoE + (802.3at, 42.5 to 57 V), 0.3 A to 0.4 A
Physical
Physical dimensions 164 x 152.8 x 43.8 mm
6.46 x 6.02 x 1.72 in.
Net weight 1400 g
3.09 lbs
Colour Grey (Pantone 428c)
Form Factor 360 Degrees
Environmental
Environment Indoor
Operating temperature -40 to +60°C
40 to +140°F
Relative humidity ≤95% noncondensing